Zbog netipičnog okusa, koji nije sladak, često zaboravljamo da je limun ipak – voće. No puno je više od običnog voća, a gotovo svaka riba uz samo kap njegova soka postaje potpuno drugačije jelo.
Voće za svaku priliku
Danas postoje brojne vrste limuna. Znanost je prepoznala nevjerojatnu vrijednost i mogućnosti korištenja ovog voća pa je uložila trud i pažljivim križanjem stvorila vrste koje su posebno cijenjene zbog kore, druge pak zbog soka, treće zbog kiselosti. Osim u kuhinji, limun se koristi i za izradu kozmetike, lijekova, sredstava za čišćenje te brojnih drugih pripravaka jer njegov je miris nevjerojatno osvježavajuć, a bogatstvo vitaminom C nadaleko poznato. Ipak, njegova je primjena najraširenija u kuhinji, posebno onoj mediteranskoj.
Neizostavan začin mediteranske kužine
Limun se diljem Sredozemlja koristi za pripremu kolača, sokova, slatkiša te posebno ribe i morskih plodova. Nekoliko kapi njegova soka daje ribljem mesu nevjerojatnu svježinu i aromu, a osim toga, nekoliko kriški limuna ispod ribe spriječit će da se tijekom pečenja zalijepi za tavu te neće dopustiti da se meso presuši. Limunov sok ponekad je jedina namirnica kojom je dovoljno tretirati morske plodove ili ribu kako bi ona bila spremna za konzumaciju: nekoliko kapi limuna dovoljno je da svježa kamenica postane ukusan zalogaj, a srdoni koji su preko noći ostajali u limunovu soku najnormalnije se sljedećeg jutra mogu jesti za marendu. Hobotnica, lignje i raznorazne druge morske delicije nezamislive su bez dodatka limuna. A kad se sok ocijedi, koricu limuna moguće je iskoristiti za izradu limuncina, ušećerenih trakica limunove korice koji se posljednjih godina sve češće pojavljuju u ulozi suvenira, dok su nekad davno bili jedan od rijetkih slatkiša kojim su se djeca uz obale Jadrana mogla sladiti.
Mi limun dodajemo tataki tuni, jadranskim lignjama i filetu od svježeg jadranskog brancina. Da ta jela zaslužuju biti dijelom hvalospjeva o limunu, uvjerite se za nekim od naših stolova!